Donny McCaslin /USA/

Akce Praha

Donny McCaslin /USA/
Koncerty
Web organizátora:
www.rachot.cz
Další akce ve městě Praha

Donny McCaslin /USA/

Jazzový genius, který učaroval Davidu Bowiemu

Vstupné stání 400 CZK / sezení 500 CZK (platí do 20.05.)

I když saxofonista Donny McCaslin patří už léta v jazzu k nejrespektovanějším postavám, teprve hostování na posledním albu Davida Bowieho Blackstar mu přineslo uznání u širšího publika. Jeho hudba je rockově živelná a syrová, sofistikovanost a invence přitom ale prozrazuje erudovaného jazzmana.

Za vlastní tvorbu byl třikrát nominován na Grammy, zatímco Bowieho Blackstar získalo ceny Grammy v celkem pěti kategoriích. Když Bowie objevil McCaslina roku 2014 v newyorském jazzovém klubu, nabídl mu i s kapelou doprovodnou roli na posledním albu jeho života, Blackstar. Tvůrčí odvahou i originalitou patří Blackstar k vrcholům nejen v Bowieho tvorbě, ale i v současné nadžánrové hudbě. Bowie album natáčel s vědomím, že jeho život ukončí rakovina. Byl to pečlivě utajovaný projekt, McCaslin i jeho hudebníci se zavázali slibem mlčenlivosti a netušili ani, kdy album vyjde.

McCaslinův koncert na ostravských Colours patřil k vrcholům festivalu. Zásluhu na tom měl i vynikající klávesový hráč Jason Lindner, který koncertu dodal experimentální, ale jasně čitelné ostří. Natáčení alba Blackstar s Bowiem bylo pro McCaslina hlubokým a spirituálním zážitkem.

Renomovaný producent alba Blackstar Tony Visconti vzpomíná: „Pracovat s Donnyho kapelou ve studiu byl úžasný zážitek. McCaslin i jeho hudebníci jsou jazzmani s vysokou kulturou, duchem jsou ale natolik mladí, že se orientují i v těch nejextrémnějších polohách popu i rocku.“ Spolupráce McCaslina inspirovala k albu Beyond Now, které koncipoval jako poklonu Bowiemu. Zařadil na ně několik promyšlených Bowieho coververzí – včetně Warszawa z Low, A Small Plot of Land from Outside, plus jednu skladbu inspirovanou Bowieho nevydanou písní, původně určenou pro Blackstar.

McCaslinův otec byl rovněž hudebník, hrál na vibrafon a Donny s jeho kapelou vystupoval od svých 12 let. Díky talentu získal plné stipendium na elitní hudební škole Berklee College of Music, později hrál s řadou význačných osobností a skupin – mimo jiné to byli Gary Burton, Steps Ahead, Gil Evans Orchestra, Danilo Perez, Maria Schneider, John Medeski, Uri Caine.

Místo konání akce: Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha
Vstupenky: https://rachot.cz/donny-mccaslin/
Datum začátku akce: 21. Května 2018 19:30
Datum ukončení akce: 21. Května 2018 22:00
Pravděpodobné souřadnice: 50.0823N 14.4489E

Případné změny si prověřte na webu akce Donny McCaslin /USA/

Jméno organizátora: Rachot
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce