A1: Do hvězdných výšin

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www-jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Symfonie č. 5 op. 107 „Reformační“ 

Zoltán Fejérvári – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Valentin Uryupin – dirigent 

První koncert cyklu A zazní v kině Vesmír, kam se filharmonie dočasně přestěhovala kvůli výstavbě nového koncertního sálu. Protože se na výsledek všichni těšíme, zvolili jsme slavnostní skladby. Povzneseme se s Beethovenovým Koncertem pro klavír a orchestr číslo 5, který si vysloužil přízvisko „Císařský“. Údajně proto, že při premiéře jeden francouzský důstojník zvolal „c’est l’Empereur!“ neboli „to je císař!“. Skladatel koncert zkomponoval v roce 1809 a věnoval ho svému mecenáši, příteli a žákovi arcivévodovi Rudolfu Janu, kardinálu Habsbursko-Lotrinskému. Premiéra se odehrála o dva roky později v Lipsku, kde se už ale Beethoven nepředstavil jako sólista kvůli svému odcházejícímu sluchu. Zastoupil ho Friedrich Schneider. Klavírní koncert začíná netypicky sólovým vstupem bez orchestrálního úvodu. Ačkoli někteří kritikové po premiéře díla nesouzněli s délkou skladby (která zastínila její krásu), publikum ho přijalo s velkým potleskem.
V optimistickém duchu budeme pokračovat i v druhé půlce večera. Symfonie číslo 5 Felixe Mendelssohn-Bartholdyho je příjemná skladba, kterou skladatelova sestra Fanny označila jako „Reformační“. Hudebník ji totiž zkomponoval na počest 300. výročí předložení Augsburského vyznání Karlu V., což byl jeden ze základních spisů reformátorské lutherské církve. Skladba měla premiéru v roce 1832 a skladatel ji za svého života ještě několikrát zrevidoval.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
C3: Neodolám!!!
Kino Vesmír, Ostrava
E3: Mladí dirigenti
Kino Vesmír, Ostrava
G1: Up End Down Symphony 2
Multifunkční aula Gong|DOV, Ostrava
M2: Novoroční koncert
Multifunkcni Hala Gong Vitkovice, Ostrava
R2: Andrew von Oeyen
Kino Vesmír, Ostrava