E2: Mladí dirigenti

Akce Ostrava

 E2: Mladí dirigenti
Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Martin Kasík – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigují posluchači Curyšské hudení akademie pod vedením Johannese Schlaefliho

Robert Schumann
Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 54
Béla Bartók
Koncert pro orchestr BB 123 Sz 116

Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě představí mladí dirigenti se sólistou Martinem Kasíkem. Orchestr JFO tak budou dirigovat posluchači Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefliho.
Robert Schumann dokončil svůj paradoxně jediný klavírní koncert v roce 1845 s vidinou konkrétního interpreta. Tím neměl být nikdo jiný než jeho žena Clara, uznávaná klavíristka. Schumann jí však nevěnoval koncert plný efektních a plytkých pasáží, nýbrž intimní lyrickou fantazijní skladbu. Sám autor o tom v dopise své ženě píše: „Co se týče koncertů, už jsem Ti řekl, že to jsou směsi symfonie, koncertu a velké sonáty. Uvědomuji si, že nemohu napsat koncert pro virtuosy a musím vymyslet něco jiného.“ Klavírní part tvoří spolu s orchestrem velmi vyvážený celek.
Koncert pro orchestr zkomponoval Bartók v roce 1943 v americkém exilu na objednávku šéfdirigenta Bostonského symfonického orchestru Sergeje Kusevického, který jej také o rok později premiéroval. Patří k nejvíce hraným a nahrávaným orchestrálním skladbám 20. století. Mírně matoucí název Bartók vysvětluje tak, že jej zvolil kvůli sólistickému až virtuóznímu pojetí jednotlivých nástrojových skupin. A právě velká instrumentační i tematická pestrost a bohatost skladby zajišťují, že se u jejího poslechu nikdy ani chvíli nenudíme.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
A3: Sibelius v rukou Aljony Bajevy
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
C2: Na lidovou notu
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
G3: Bohemian Symphony
Multifunkční aula Gong|DOV, Ostrava
K3: Pavel Haas Quartet
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
G3: Bohemian Symphony 2
Multifunkční aula Gong|DOV, Ostrava
D3: Pohni sebou
Dům kultury města Ostravy, Ostrava