J. J. Ryba - Česká mše vánoční

Akce Kostelec nad Orlicí

J. J. Ryba - Česká mše vánoční / Vánoce s Carminou - Vyprodáno

program:
J. J. Ryba – Česká mše vánoční

účinkují:
Tereza Myšáková – soprán
Kateřina Synková – alt
Tomáš Borůvka – tenor
Karel Štrégl – bas
CARMINA Rychnovský dětský sbor
Václav Derner - dirigent
Smiling String Orchestra ZUŠ Střezina Hradec Králové

Vánoční koncerty s CARMINOU v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, konané v předvečer Štědrého dne, se staly tradicí a těší se velkému zájmu posluchačů. V půvabném prostředí Zrcadlového zámku Kinských letos zazní Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Renomovaný Rychnovský dětský sbor v ní doprovodí smyčcové kvarteto Smiling String Orchestra a hráči na dechové nástroje, rovněž žáci ZUŠ Střezina z Hradce Králové. V pěveckých sólech se představí Tereza Myšáková, Kateřina Synková, Tomáš Borůvka a sbormistr rychnovské CARMINY Karel Štrégl.
Česká mše vánoční s podtitulem „Hej mistře, vstaň bystře“ Jakuba Jana Ryby (1765–1815) se stala nejznámějším dílem jednoho z nejvzdělanějších českých kantorů a muzikantů, který svůj životní osud spojil s působením ve školských službách v malém městečku Rožmitále pod Třemšínem. Tam Ryba vyvíjel mnohostrannou činnost osvětovou, didaktickou, literární a zejména hudební. V jeho skladatelském odkazu nalezneme řadu mší na latinský text, ale jen jednu na text český. A právě v případě vánoční mše Ryba použil vlastní české podání příběhu o narození Krista v Betlémě po vzoru lidových jesličkových her. Od prvního provedení o Vánocích roku 1796 se Rybova česká mše postupně stala symbolem českých vánočních svátků a je v hojné míře provozována dodnes. Má ryze pastorální ráz, je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná posluchačům všech generací.
Ve vánočně vyzdobeném a provoněném Novém zámku v Kostelci nad Orlicí Vás přivítá majitel František Kinský, starosta města Kostelec nad Orlicí a průvodce oblíbeného dokumentárního cyklu Modrá krev.

Začátek akce: 23. 12. 2019 17:00:00
Konec akce: 23. 12. 2019 18:00:00
Vstupenky

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
TATTOO EVENT
Congress Centre Palace Pardubice, Masarykovo náměstí 2799, Pardubice
Promenáda v Jubilejní kolonii
Jubilejní kolonie, Ostrava
"Šípková Růženka" - Zlín
Kongresové centrum Zlín, Zlín