K1: Večer pro housle a klavír

Akce Ostrava

K1: Večer pro housle a klavír
Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Maurice Ravel
Sonáta pro housle a klavír G dur M 12
Maurice Ravel
Habanera M8
Maurice Ravel
Kadiš M A 22
Maurice Ravel
Cikán M 76a
Camille Saint-Saëns
Introdukce a rondo capriccioso op. 28
Claude Debussy
Krásný večer L6
Claude Debussy
Sonáta pro housle a klavír L 140
Franz Waxman
Carmen 

Milan Al-Ashhab – housle
Adam Skoumal – klavír 

Maurice Ravel zkomponoval Sonátu pro housle a klavír mezi lety 1923 až 1927, kdy měla premiéru a u publika vzbudila veliký ohlas. Rok nato odjel Ravel do USA, kde cestoval a koncertoval. Posluchačům a kritikům hrál zejména druhou část své Sonáty nazvané Blues. Jeho vzkaz byl tehdy jasný: Jazz je dobrá hudba a není nutné ji považovat za neuctivou. Vedle Sonáty pro housle a klavír zazní i několik Ravelových kratších skladeb: Habanera, Kadiš a Cikán.
Jeden z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu Claude Debussy po sobě zanechal mnoho skladeb, které dodnes zaznívají v koncertních sálech po celém světě. Sonáta pro housle a klavír je dvanáctiminutová skladba, která pochází z cyklu šesti sonát, v originálu Six sonates pour divers instruments, composées par Claude Debussy. Premiéra třívěté sonáty pro housle a klavír se konala v květnu 1917, houslový part hrál Gaston Poulet a klavírní part sám Debussy. Bylo to jeho poslední veřejné vystoupení, na jaře příštího roku zemřel.
Houslí se ujme Milan Al-Ashhab a za klavír usedne Adam Skoumal. Vedle Ravelových a Debussyho děl zazní i skladba francouzského skladatele Camille Saint-Saënse a německého skladatele a dirigenta Franze Waxmana.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
Marek Ztracený - Tour de Léto 2022
Slezskoostravský hrad, Ostrava
C1: Zdolám?
Kino Vesmír, Ostrava
G1:Up End Down Symphony
Multifunkční aula Gong|DOV, Ostrava
R2: Andrew von Oeyen
Kino Vesmír, Ostrava
Dymytry, Arakain
Slezskoostravský hrad, Ostrava