K2: Camerata Janáček

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Ilja Zelenka
Musica Slovaca
Ottorino Respighi
Aria per archi

Pavel Zemek Novák
Symfonie č. 3 „Medjugorie“ pro klavír a 10 smyčcových nástrojů
Dmitrij Šostakovič
Preludium a fuga op. 87 č. 5, úprava pro smyčcový orchestr (instrumentace Josef Staněk)
Bohuslav Martinů
Partita pro smyčcový orchestr op. 20
Sergej Prokofjev
Předehra na hebrejská témata pro klarinet, klavír a smyčce op. 34

Nikol Bóková – klavír
Camerata Janáček
Pavel Doležal – umělecký vedoucí
Maroš Potokár – dirigent
 

Velmi důležitou část programu tohoto koncertu představuje hudba soudobá. Symfonie Pavla Zemka Nováka se už svým názvem hlásí k mariánskému zjevení v hercegovinském Medžugorje. Jedná se o 25minutovou skladbu, která má specifickou formu o 33 částech. Střídají se v ní úseky rytmické i napjaté, s částmi magickými i líbivými. Skladba je skvělým příkladem současné hudby autora s velmi osobitým přístupem. Je napsaná srozumitelně, až klasicky.Jak už název Šostakovičova díla Preludium a fuga napovídá, autor se nechal inspirovat J. S. Bachem a jeho Dobře temperovaným klavírem. Stejně jako Bach napsal cyklus 24 preludií a fug. Tentokrát z něj uslyšíme pouze jednu část v aranžmá pro komorní orchestr.
Bohuslav Martinů zkomponoval Partituru pro smyčcový orchestr v roce 1931 při svém několikaletém pobytu v Paříži. Příjemné a pozitivní dílo nezapře inspiraci tvorbou velikánů tehdejšího pařížského hudebního světa – Stravinského a Honnegera –, ale také jazzem.Komorní ansámbl bude dirigovat mladý talentovaný dirigent Maroš Potokár. Za klavír se posadí Nikol Bóková.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce