M2: Novoroční koncert

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Carl Orff
Carmina burana 

Veronika Holbová – soprán
Daniel Matoušek – tenor
Roman Hoza – baryton
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent 

Dodnes nepřekonané Carminy burany složil Carl Orff v polovině třicátých let minulého století. Stala se jednou z jeho nejznámějších skladeb a nejhranější kantátou vůbec. Napsal ji na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, milostných a pijáckých písní z 11.  až 13. století, které se našly v roce 1803 v klášteře Buranum. Hudba ze skladby Carmina burana je natolik líbivá, že ji znají i zapřisáhlí odpůrci klasiky, protože některé části zaznívají ve filmech nebo v komerčních reklamách. Nejčastěji se hraje počáteční a závěrečná část O Fortuna, kterou v pop kultuře proslavila například upoutávka na film Excalibur z roku 1981.
Carl Orff se narodil v Mnichově v roce 1895 a zde i v roce 1982 zemřel. Od dětství hrál na klavír, později k němu přidal i varhany a violoncello. Podporoval hudební výchovu dětí a jsou po něm pojmenovány Orffovy nástroje, mezi něž patří rytmické bicí nástroje, melodické bicí nástroje a zobcové flétny.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
C1: Zdolám?
Kino Vesmír, Ostrava
G4: Hudba ve filmu 2
Multifunkcni Hala Gong Vitkovice, Ostrava
E3: Mladí dirigenti
Kino Vesmír, Ostrava
C4: Oddávám se…
Kino Vesmír, Ostrava
R2: Andrew von Oeyen
Kino Vesmír, Ostrava