Masopust ve skanzenu v Kouřimi

Akce Kouřim

Masopust ve skanzenu v Kouřimi
Zvyky a tradice
Další akce ve městě Kouřim

Masopust ve skanzenu v Kouřimi

Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem obejde skanzen třikrát během dne. Mezi obchůzkami si dáte zabijačku a koblihy, vše zapijete likéry z Kouřimi, drobotina zatím vyrobí laufrovský klobouk. Pak si zapráskáte bičem a poslechnete si, jak to o masopustu bývalo kdysi. A to zdaleka není všechno…

Průvod masek v podání národopisného souboru Kohoutek z Chrudimi začíná v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.

Dozvíte se o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování, a dalších zvycích od muzejníků v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní.

„Kobliha v historických kuchařských knihách“ je název besedy s odbornicí na dobovou gastronomii Olgou Kaderovou. K vidění budou varianty sladkého i slaného masopustního pečiva - např. pochoutky z hrachového těsta podle receptu ze 17. století.

Děti i dospělí si vyzkouší výrobu krepových růžiček, laufrovských klobouků z papíru či výrobu malého vozembouchu.

Proběhne masopustní miniškola práskání bičem spolku Keltoviny pod vedením laufra Martina Štully a výuka špejlování jitrnic.

Nebude chybět zabité prase, zabijačkové dobroty řezníka Václava Šťastného z Vodochod a další tradiční občerstvení.

Vstupné: 150 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 350 Kč

Konec masopustu je jedním ze základních projevů přechodových rituálů v lidovém prostředí spojených s koncem zimy, blížícím se začátkem jara a zahájením zemědělských prací. Je to jediný svátek předkřesťanského původu, rozšířený po celé Evropě, který v minulosti nebyl dodatečně spojen s žádným církevním svátkem, ale pouze se dobou svého konání váže k období těsně před začátkem předvelikonočního půstu.

Začátek akce: 23. 2. 2020 10:00:00
Konec akce: 23. 2. 2020 16:00:00
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
Sokolské šibřinky
Pizzerie Pat-Mat, Milovice
Hornický masopust 2020
Hornické muzeum, Příbram