Novoroční koncert 2021-"OHNIVÁ KLASIKA"

Akce Havířov

Novoroční koncert 2021-"OHNIVÁ KLASIKA"
Koncerty
Další akce ve městě Havířov

Novoroční koncert 2021 - "OHNIVÁ KLASIKA"

Filharmonie B. Martinů Zlín a Cigánski Diabli

Ohnivá klasika je unikátním projektem, v rámci něhož se na jednom pódiu společně představí jedinečné slovenské seskupení Cigánski Diabli a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

V úvodu pořadu zazní nejznámější melodie z opery Carmen v aranžmá Cigánských Diablů obohacené o vlastní variace, v nichž dochází k netradičním a zajímavým fúzím původní Bizetovy hudby s jinými hudebními žánry. Celá první polovina koncertu bude mít podobu jakéhosi hudebního souboje. Symfonický orchestr bude totiž vystupovat v naprosto rovnocenném postavení jako soubor Cigánských Diablů, a nebude tedy mít pouze doprovodnou funkci. Ono ideové "music battle" mezi dvěma sólistickými tělesy pak dodá celému večeru neskutečnou energii a náboj. To vše za přispění neobyčejné virtuozity, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu Cigánských Diablů.
Nadčasový příběh nešťastné lásky a Bizetův skladatelský um se přetavily do autorovy slavné opery Carmen. Tentokrát však toto dílo, jež vyniká výraznými prvky španělského a cikánského temperamentu, ožije v podobě, v níž jsou Bizetovy romantické melodie mistrovským způsobem propojeny s prvky jazzu, flamenca, etna a gypsy music a dalších. Chybět ovšem nebude ani zpěv, který realisticky vykreslí postavu jemné a zároveň vášnivé a nespoutané Carmen. Druhá polovina večera přinese melodie populární, klasické, filmové, lidové i hudbu žánru world-etno. V rámci této části zazní kupříkladu tóny melancholické slovenské lidové písně Páslo dievča pávy, populární Montiho čardáš nebo Oscarem ověnčená hudba z filmu Schindlerův seznam. Nelze opomenout ani baladu nazvanou Pocta obětem holocaustu, v níž zpěv a hudba velmi citlivě vyjadřuje snad všechny emoce, které se projevovaly v tak tragické situaci, jakou bylo šoa. Ohnivá klasika v podání Cigánských Diablů a Filharmonie Bohuslava Martinů zazní pod taktovkou uznávaného slovenského dirigenta Adriána Kokoše, jenž krom jiného profesně působí v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu. Vstupné: 550 Kč

CIGÁNSKI DIABLI:
ERNEST ŠARKÖZI, cimbál, umělecký vedoucí, aranžmá skladeb SILVIA ŠARKÖZI, violoncello, zpěv ŠTEFAN BANYÁK, housle JOZEF FARKAŠ, viola ROBERT FEHÉR, kontrabas ZOLTÁN GRUNZA, klarinet FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ ADRIÁN KOKOŠ, dirigent V programu zazní: Fantasie Carmen podle Cigánských Diablů FRANZ LISZT / ERNEST ŠARKÖZI Parafráze a variace na Uherskou rapsodii č. 3 a slovenskou lidovou píseň Macejko Páslo dievča pávy – slovenská lidová píseň v aranžmá Tomáše Köppla ERNEST ŠARKÖZI Valčík pro cimbál Pocta obětem holocaustu JOHN WILLIAMS / ERNEST ŠARKÖZI Schindlerův seznam VITTORIO MONTI Čardáš a další

19:00

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
4TET - koncert
Kulturní Dům Leoše Janáčka, Havířov
HANA ZAGOROVÁ a PETR REZEK
Kulturní Dům Leoše Janáčka, Havířov
KOLLÁROVCI
Kulturní Dům Leoše Janáčka, Havířov
HANA ZAGOROVÁ, PETR REZEK
Kulturní centrum, Frýdlant nad Ostravicí
Kollárovci
Divadelní sál DKMO, Ostrava
Pink Floyd History tour 2020
Dům kultury města Ostravy, Ostrava