PAVEL BOŘKOVEC QUARTET

Akce Litovel

PAVEL BOŘKOVEC QUARTET
Koncerty
Další akce ve městě Litovel

PAVEL BOŘKOVEC QUARTET

Členy kvarteta jsou Alexey Aslamas (1. housle), Ondřej Hás (2. housle), Matěj Kroupa (viola) a Štěpán Drtina (violoncello) a vzniklo na půdě Akademie múzických umění v Praze. Na této škole všichni členové studovali nebo studují. Kvartet pedagogicky zaštítil Jiří Panocha. Pavel Bořkovec byl profesorem HAMU v letech 1947-1967. Mezi žáky tohoto významného pedagoga českých moderních skladatelů patřili Pavel Blatný, Jiří Pauer, Vladimír Sommer, Petr Eben, Jan Klusák a Jan Truhlář, Radim Drejsl, Miroslav Raichl. Bořkovec složil dvě opery, dva klavírní koncerty, jedno concerto grosso, balet a pět smyčcových kvartetů. Violista kvartetu Matěj Kroupa je skladatelovým pravnukem a kromě propagování Bořkovcova díla se také věnuje komponování hudby – je mimo jiné i autorem hudby k novému filmu Miroslava Krobota Kvarteto. PBQ se na této hudbě významně podílel. Kvarteto oslavilo sedm let společné spolupráce a za tu dobu se mu podařilo na sebe upozornit především nevšední dramaturgií. Kromě děl klasické kvartetní literatury i soudobých děl svých vrstevníků se kvarteto Pavla Bořkovce zaměřuje především na českou hudbu 20 a 21. století. Hlavní cíl tohoto tělesa tedy tkví nejen v tom propagovat neprávem opomíjené autory Bořkovcovy generace, ale i sloužit hudbě „nové“ a uvádět na koncertní podia hudbu současných skladatelů. Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce má proto na repertoáru i díla z klasické kvartetní literatury. Výjimečné na uskupení je i to, že dva členové (Matěj Kroupa a Alexey Aslamas) komponují a aranžují, to zvyšuje soběstačnost PBQ a zároveň ho posouvají k multižánrovému přesahu. Důkazem je spolupráce s Michalem Pavlíčkem a Monikou Načevou. Snaha kvarteta soustavně uvádět soudobou českou hudbu vyústila mimo jiné ve spolupráci s Jiřím Adámkem a Martinem Smolkou na komorní opeře Bludiště seznamů. PBQ je také finalistou mezinárodní soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach (Rakousko 2018).

Koncert můžete navštívit v úterý 9. března od 19 hodin v Koncertním sále MK Litovel. Vstupné 80 Kč. Dříve zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.


Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
KLAVÍRNÍ KVARTETO JOSEFA SUKA
Koncertní sál Městského klubu, Litovel
ČECHOMOR
Záložna - Velký sál, Litovel
LUKÁŠ KLÁNSKÝ KLAVÍRNÍ RECITÁL
Koncertní sál Městského klubu, Litovel
KONCERT V MLADEČSKÝCH JESKYNÍCH
Mladečské jeskyně, Litovel
OLYMPIC
Záložna - Velký sál, Litovel
KLAVÍRNÍ TRIO ČESKÉ FILHARMONIE
Koncertní sál Městského klubu, Litovel