R2: Andrew von Oeyen

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Claude Debussy
Dvanáct preludií, I. kniha L 117
David Newman
Preludium
Fryderik Chopin
24 preludií op. 28

Andrew von Oeyen – klavír

Tento večer je věnovaný preludiím. Slovo preludium pochází z latiny a ve svém původním významu znamená „hrát před něčím“, původně označovalo předehru k vokální skladbě. Až v době romantismu se preludium osamostatnilo jako svébytná instrumentální skladba improvizačního charakteru.Claude Debussy je výrazným představitelem hudebního impresionismu. Ve svých klavírních skladbách se snaží evokovat dojem, který člověk zažívá při pohledu na obrazy stejnojmenného výtvarného stylu. Jeho Preludia jsou rozdělena do dvou knih, každá ze skladeb má pak charakteristický název. Na koncertě zazní I. kniha.
Preludium Davida Newmana, současného amerického skladatele a dirigenta, je kratinká skladba věnovaná interpretovi večera, který ji v roce 2011 natočil na CD spolu s hudbou C. Debussyho a I. Stravinského.Fryderik Chopin byl ve své době váženým klavírním virtuosem. Bedřich Smetana o něm prohlásil: „Jeho skladbám měl jsem ve všech koncertech co děkovat za úspěch a od té doby, co jsem skladby jeho byl poznal a pochopil, věděl jsem též, co mojí úlohou jest.“ Chopin psal svá díla vlastně výhradně pro sólový klavír. Čtyřiadvacet preludií vznikalo v letech 1835–1839.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce