Kam na výlet

Loreta, Praha
© O.D.
Loreta

Tipy na výlet

Oboru Hvězda v lese Malejově nad vsí Liboc zřídil roku 1530 král Ferdinand I., který ji později nechal obehnat zdí. Tehdy byla ještě zvána prostě Nová královská obora. Podle plánů králova mladšího syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského, dlouholetého místodržícího v Čechách pak byl v letech 1555 až 1558 postaven letohrádek Hvězda. Ferdinand Tyrolský sám položil základní kámen k letohrádku 27. června 1555. Stavbu prováděli nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni...
Špilberk (nem. Spielberg) je hrad ležiaci na vrchole rovnomenného vrchu v Brne v mestskej časti Brno-střed. Hrad bol založený v druhej polovici 13. storočia českým kráľom Přemyslom Otakarom II. a počas storočí prechádzal mnohými výraznými premenami. Z čisto gotického hradu českých kráľov sa v druhej polovici 17. storočia premenil v mohutnú barokovú pevnosť.
Zámek Děčín je hrad přestavěný na zámek v Děčíně na pískovcové skále na pravém břehu Labe nad soutokem Labe a Ploučnice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Pardubickou dominantou je pardubický zámek. Představuje v mnoha ohledech výjimečný památkový objekt, který vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. V českých zemích nenajdete obdobu k jeho unikátně dochované původní dispozici rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytujícího zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku.
ZOO, Děčín
Zoo Děčín sice co do velikosti patří k těm menším českým zoologickým zahradám, ale rozhodně k těm krásnějším
Loreta, Praha
ZOO, Chleby

Náhodné tipy na dnes

Hrad Trosky, Troskovice
Trosky sú zrúcanina hradu v severných Čechách v Českom raji medzi mestami Turnov a Jičín. Leží v katastrálnom území obce Troskovice v okrese Semily v Libereckom kraji. Hrad je viditelný na veľkú vzdialenosť a je vizuálnou dominantou širokého okolia.
Zámek Mitrowicz, Týn nad Vltavou
V areálu zámku je nyní přístupná hlavní zámecká budova, kaple sv. Anny i obnovený zámecký park včetně bylinkové zahrádky s venkovním altánem, a také informační centrum v budově bývalého pivovaru. 
Zámek Skalička, zapsaný v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička (v pramenech též „Galicz“, „Skalicz“, či „Skalice“), která se prvně připomíná již v roce 1273 v  privilegiu olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburku pro mohelnickou rychtu.