Kam na výlet - Liberecký kraj

Tipy na výlet - Liberecký kraj

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Původní hrad z poloviny 13. století, rozšířený v 16. století o renesanční zámek, se stal v 17. století majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna.
Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha
Hrad Trosky, Troskovice
Trosky sú zrúcanina hradu v severných Čechách v Českom raji medzi mestami Turnov a Jičín. Leží v katastrálnom území obce Troskovice v okrese Semily v Libereckom kraji. Hrad je viditelný na veľkú vzdialenosť a je vizuálnou dominantou širokého okolia.
Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek.
Hrad Rotštejn, Klokočí