Kam na výlet - Plzeňský kraj

Tipy na výlet - Plzeňský kraj

V nedalekém Horšově stával již ve 12. století opevněný biskupský dvorec, který asi v polovině 13. století přestal z fortifikačních důvodů vyhovovat požadavkům své doby. Proto byl na skalnatém ostrohu v blízké kupecké osadě zvané Týn - později Horšovský - jedním z pražských biskupů vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. Ten je dnes patrný v interiérech, z nichž je nejcennější raně gotická kaple. Po husitských válkách hrad přechází z...
Hrad Buben, Plešnice
Buben je zřícenina hradu v okrese Plzeň-sever v katastrálním území obce Plešnice. Stojí na protáhlém ostrohu nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka v nadmořské výšce přibližně 350 m n. m. 
Hrad Rabí je zrúcanina hradu ležiaca v rovnomennej obci na vyvýšenom ostrohu nad riekou Otavou v nadmorskej výške 540 metrov asi 8 kilometrov severovýchodne od mesta Sušice.
Hrad Radyně, Starý Plzenec
V současnosti je hrad v péči města Starého Plzence a během několika let prošel postupnou rekonstrukcí. Zřícenina hradu Radyně ve výši 567 m nad m. vévodí širému okolí  (od roku 2006 osvětlen). Je typickou dominantou celého Plzeňska.
Hrad Velhartice, Velhartice
Hrad se nachází mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Areál je tvořen z gotických staveb Rajského paláce a obytně-obranné věže zvané Putna, vzájemně propojených světově unikátním kamenným mostem, renesančním zámkem, nově zrekonstruovaným bývalým hradním pivovarem s interaktivními expozicemi a v předhradí se nachází skanzen lidové architektury.
Medzi českými hradmi patrí k najmladším. Bol postavený v rokoch 1480 – 1489 na príkaz vtedajšieho majiteľa panstva Půty Švihovského z Rýzmberka. V dostavbe opevnenia po jeho smrti pokračovali jeho synovia, ktorí si na stavbu pozvali známeho architekta Benedikta Rejta. Po rode Švihovských hrad v roku 1548 prevzali Kavkovci z Říčan, zlé hospodárenie ich ale už v roku 1598 donútilo hrad predať rodu Černínovcov z Chudenic. Nasledovala tridsaťročná vojna. Hrad vtedy bezúspešne obliehali švédske vojská.
Hrad Kašperk, Kašperské Hory
První zmínka o Hrádku pochází z roku 1298. Jedná se o darovací listinu, kdy Přibyslav z Hrádku daroval bratřím z kostela sv. Petra a Pavla v Horažďovicích tři lány lesa a potok pro chování ryb. Pro Hrádek je to nejstarší dochovaná listina.