Kam na výlet - Středočeský kraj

Tipy na výlet - Středočeský kraj

Hrad Karlštejn, Karlštejn
Je jedným z najvýznamnejších českých hradov. Bol založený cisárom Karolom IV. ako reprezentačné sídlo. Neskôr tu boli uložené kráľovské poklady: ríšske korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. V súčasnosti je hrad významnou národnou kultúrnou pamiatkou a jedným z najnavštevovanejších hradov v Česku. Výzdoba kaplnky sv. Kríža vo Veľkej veži je ukážkou vyspelého gotického maliarstva.
Hrad Kokořín, Kokořín
Hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky. Velmi přitažlivou krajinu Kokořínska tvoří zajímavé skalní útvary, lesní porost, tůně, vzácné rostliny a živočichové, divoká kaňonovitá údolí, historické památky, lidové stavby. Krajina byla v roce 1976 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko.
Hrad Kost, Libošovice
Hrad Kost patří stejně jako zámek Chlumec nad Cidlinou bratrům Giovannimu a Piovi Kinským.
Hrad Křivoklát, Křivoklát
Hrad Křivoklát je národní kulturní památkou. Během prohlídky hradu uvidíte nádhernou pozdněgotickou hradní kapli, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, fürstenberskou knihovnu s 50 tisíci svazky, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárnu. Navštívíte také proslulá vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velkou věž s loveckými sbírkami, nebo se projdete po...
Zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci skalnatého žebra, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebráku vzniklo v Čechách nejmalebnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.
Hrad Týnec nad Sázavou, Týnec nad Sázavou
Hrad Týnec nad Sázavou je nejvýraznějším bodem města Týnce nad Sázavou na levém břehu řeky Sázavy. Rotunda hradu je románského slohu, zatímco kamenná věž je postavena ve slohu gotickém. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR.
Hrad Jenštejn, Jenštejn
ZOO, Chleby
Zámek Mnichovo Hradiště, Mnichovo Hradiště
Původně renesanční sídlo Václava Budovce z Budova založené roku 1606. Od roku 1627 v majetku Valdštejnů, do barokní podoby byl přestavěn na počátku 18.století.