B3: Čajkovského Patetická

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web organizátora:
www.jfo.cz
Další akce ve městě Ostrava
Richard Strauss
Burleska d moll TrV 145
Petr Iljič Čajkovskij
Symfonie č. 6 h moll op. 74 „Patetická“

Tamara Stefanovich – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent
 

Straussova Burleska v koncertních sálech nezaznívá často. Německý skladatel a dirigent ji zkomponoval v letech 1885 až 1886, tedy ve svých začátcích. Skladbu věnoval dirigentovi Hansi von Bülowovi z vděčnosti za to, že mu zajistil místo asistenta dirigenta v Meininger Hofkapelle, jednoho z nejstarších orchestrů v Evropě. Bülow se ale nechal slyšet, že dílo je „komplikované a plné nesmyslů“ a odmítl se ho naučit. Až když se Strauss seznámil s klavíristou Eugenem d’Albertem, kterému se dílo líbilo, a společně ho lehce upravili, dočkala se Burleska premiéry. Dokonce i Bülow vzal upravenou verzi na milost, ačkoli jinému skladateli – Brahmsovi – v dopisech neustále opakoval, jak je skladba nevyspělá. Z dnešního pohledu už můžeme říct, že Burleska znamenala ve Straussově stylu zlom, a o to je cennější.
Ani Petr Iljič Čajkovskij se za svého života nevyhnul kritice ze strany současníků a svým dílem si nebyl vždy jistý. Týká se to třeba i Symfonie číslo 6. Skladatele znejistili při zkouškách hudebníci orchestru, kteří se ke skladbě stavěli chladně. Přijetí publika ale bylo velmi hřejivé. Čajkovskij skladbu sám dirigoval při premiéře v Petrohradě, a to jen devět dní před svou smrtí. Po premiéře ještě stihl provést korektury a v této úpravě se symfonie hraje dodnes.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
M3: Závěrečný koncert
Multifunkcni Hala Gong Vitkovice, Ostrava
R3: Zee Zee
Kino Vesmír, Ostrava
D3: Pocitový problém
Kino Vesmír, Ostrava
K4: OK Percussion Duo
Kino Vesmír, Ostrava