Akce Velikonoce

Dnešní akce
Žádné akce.
Zítřejší akce
Žádná akce.

Velikonoce 2017

V roce 2016 přichází Velikonoční pondělí na 17. dubna. Jedná se o státní svátek. Nově navíc dnem volna oslavíme i Velký pátek dne 14. dubna 2017

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, které se určují podle lunárních fází. V křesťanských církvích se Velikonoce (Pascha) slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Ačkoliv jarní rovnodennost může astronomicky vycházet každý rok na jiné datum, pro výpočet Velikonoc se jaro "úředně" stanovilo na 21. března. Pokud první jarní úplněk vyjde na neděli, pak jsou Velikonoce až další neděli..

Už od svátků jara, které jsou starší než Velikonoce, jsou časem oslav a veselí. Dnes jsou i komerčně důležité, protože se na ně váže mnoho zvyků, k jejichž uskutečnění je třeba vynaložit nějaké úsilí nebo jen tak zajít na nákup. Prodávají se například velikonoční pohledy, ozdoby nebo cukroví v podobě velikonočních vajíček, beránků nebo zajíčků.

V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami.