A1 Zahajovací koncert

Akce Ostrava

Koncerty, Kultura
Web akce:
www.jfo.cz
Web organizátora:
www.jfo.cz/
Další akce ve městě Ostrava
Podrobnější informace: janacekpoint@jfo.cz
Soňa Vetchá
Střihy
Maurice Ravel
Shéhérazade, cyklus písní pro soprán a orchestr M 41
Nikolaj Rimskij-Korsakov
Šeherezáda, symfonická suita op. 35

Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Domingo Hindoyan – dirigent
 
Janáčkova filharmonie se zaměřuje také na současnou hudbu a na tu českou obzvlášť. Důkazem budiž zařazení tvorby mladé skladatelky Soni Vetché. Středobodem jejího zájmu jsou sluchové iluze. Orchestrální cyklus psychoakustických studií „Cuts, Switches, Clouds…“ z roku 2020 je inspirován právě jimi. Ve vybrané části s názvem „The Cuts“ (Střihy) se vydáme do hudební krajiny plné náhlých nebo pozvolných hudebních střihů, které jsou podmíněny „pravděpodobnou nepravděpodobností“ našeho subjektivního vnímání.
O více než sto let dříve (1903) zkomponoval Maurice Ravel svou Shéhérazadu, inspirovanou stejnojmennou skladbou Rimského-Korsakova, která ostatně zazní vzápětí. S francouzským šarmem a lehkostí v nás Ravel probudí fantazii a my se díky jeho opojné skladbě ocitneme v Orientu, kde se to jen hemží lstivými kupci, vezíry, hedvábnými turbany, břichatými mandaríny, princeznami a učenci.
Korsakov, námořní důstojník a cestovatel, zasvětil pohádkovým motivům a legendám téměř celou svoji tvorbu. Jeho Šeherezáda vznikla v roce 1888 na motivy známé sbírky pohádek Tisíc a jedna noc a autor ani zdaleka nemohl tušit, že právě tato suita mu v budoucnu zajistí světovou proslulost. Není však divu, protože má vše – znamenitou instrumentaci, okouzlující orchestrální barvy, svěží a pikantní melodie, orientální kolorit a rytmickou vitalitu.

Upozorňujeme na možné zrušení některých akcí z důvodu šíření Koronaviru. Prosíme ověřte si u organizátorů, zda se akce uskuteční.

Jméno organizátora: Janáčkova filharmonie Ostrava, p. o.
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
4TENOŘI
Společenský sál DKMO, Ostrava
B1 Diriguje Christian Arming
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
K2 Andrei Ioniță – violoncello
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
R2 Daniel Ciobanu
Dům kultury města Ostravy, Ostrava
Vesna
Barrák music club, Ostrava
G2 Hudba ve filmu
Multifunkční aula GONG, Ostrava